Bohaterowie Pragi roku 1920. Gra miejska – „Zostań Ochotnikiem 236 Pułku Piechoty”

Bohaterowie Pragi roku 1920.
Plac Weteranów 1863 roku w Warszawie.
Przed katedrą św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika
11 sierpnia 2019
W godzinach 13.30 – 17.30
Patronat medialny:
Nasz Dziennik
Radio Warszawa
Portal Idziemy.pl
Salve NET
Tygodnik Idziemy

Organizator:
Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury:
Partner:
Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”

Gra miejska – „Zostań Ochotnikiem 236 Pułku Piechoty”
1. Punkt rekrutacyjny – namiot, w którym wydawane są karty rekruta.
2. Punkt Łączności – w pełni działająca naziemna linia łączności z rekonstruowanymi telefonami polowymi z 1 wojny Światowej.
3. Polowy punkt medyczny – namiot medyczny, w którym odbywały będą się zajęcia z bandażowania i opatrywania ran oraz usztywniania kończyn.
4. Stanowisko prac ręcznych – namiot, w którym będzie można uszyć kotyliony lub biało – czerwone opaski na oryginalnych ponad 100 letnich maszynach do szycia.
5. Znawca Wojskowości – namiot, w którym będzie wystawa oryginalnej broni używanej w Bitwie Warszawskiej.
6. Wojskowy tor sprawnościowy – konkurencje sportowe dostoswane do wieku i sprawności fizycznej uczestnika.
7. Musztra – nauka musztry pod okiem wolontariuszem GHE – „Szare Szeregi”.
Całość gry miejskiej obejmowała będzie wystawę sprzętu i wyposażenia wojskowego używanego w Wojsku Polskim. Proponuję wystawę: samochodu pancernego Ford T (repliki pojazdu z 1920), pod obozowiska 236 pułku piechoty (4 namioty, palenisko, maszt z flagą), sortów mundurowych i uzbrojenia. Projekt
edukacyjno – historyczny dostosowany do odbiorców w podziale wiekowym i sprawnościowym. Projekt ma na celu zachęcenia oglądających do poznania historii naszej dzielnicy, czasu wojny Polsko – Bolszewickiej i bohaterstwa młodych mieszkańców Pragi stających w nierównej walce z najeźdźcą bolszewickim.
Wymarsz ochotniczego 236 pp pod dowództwem ppor. Mieczysława Słowikowskiego, z którym wymaszerował ks. Ignacy Skorupko będący kapelanem pułku i opiekunem duchowym.
Bohaterstwo młodych ludzi w bitwę pod Ossowem – mieszkańców Pragi, mieszkańców Warszawy, harcerzy i żołnierzy z ochotniczych oddziałów biorących udział w Bitwie Warszawskiej, która została uznana w rankingu 153 najważniejszych bitew świata jako 18, męstwo i waleczność tych ludzi to największy przykład patriotyzmu i miłości do ojczyzny.