„Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie (1946-1955) i jego sędziowie” – dr hab. Patryk Pleskot [WYKŁAD]

Jaka była struktura Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie w latach 1946-1955? Jaką rolę odgrywał on w instalowaniu władzy komunistycznej w powojennej Polsce? Kto w nim orzekał?

📺 OBEJRZYJ wykład dr. hab. Patryka z cyklu „Warszawskie wędrówki z historią” i DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Sieć Wojskowych Sądów Rejonowych, funkcjonująca w latach 1946-1955, stanowiła jedno z najważniejszych narzędzi instalowania władzy komunistycznej w powojennej Polsce i istotny element komunistycznego aparatu represji. Największym i najważniejszym z tym sądów bezprawia był WSR w Warszawie. Prelekcja w skrótowej formie przybliża charakterystykę tej instytucji przede wszystkim za pomocą wybranych życiorysów sędziów, którzy w niej pracowali. Trzeba bowiem pamiętać, że wymiar niesprawiedliwości „ludowej” Polski tworzyli konkretni ludzie.

Cykl „Warszawskie wędrówki z historią” organizowany jest przez Oddział IPN w Warszawie w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8. Spotkania odbywają się raz w miesiącu – zawsze w trzeci wtorek miesiąca.

🗣 Kolejny wykład w 2022 roku:

  • 15 lutego, godz. 17.00

👀 ŚLEDŹ stronę 👉 https://warszawa.ipn.gov.pl/ oraz
FB Izby Pamięci 👉 https://www.facebook.com/ipn.strzelecka8/
Kontakt 👉 https://bit.ly/34C5JoN

🔔 SUBSKRYBUJ kanał IPNtv i bądź na bieżąco 👉 https://bit.ly/30XgzUe

#sąd# wojskowysądrejonowy#Warszawa#historia #IzbaPamięci #Strzelecka8 #wykład #historiaPolski #IPNtv #edukacja #pamiętamy