Żywa lekcja historii „Pierwszy dzień Powstania Warszawskiego na Pradze”

1 sierpnia 2018 roku

Warszawa Plac Wileński

Patronat nad obchodami objął

Instytut Pamięci Narodowej

Oddział w Warszawie

Patronat honorowy

Poseł do Parlamentu Europejskiego

Marek Jurek

Prawica Rzeczypospolitej

 

Patronat medialny

Tygodnik „Idziemy”

„Nasz Dziennik”

Salve TV

Radio Warszawa

 

Organizatorzy

Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury

Grupa Historyczna „Niepodległość”

„Myśl Praska”

 

Partner

Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy

Towarzystwo Przyjaciół Pragi Oddział Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

HARMONOGRAM  UROCZYSTOŚCI

 

Godzina 16.00 –  Koncert zespołu „Nowogródzkie Orły” pod dyrekcją artystyczną Doroty Czajkowskiej. Diorama z okupowanej Warszawy.

Godzina 16.40 – Spotkanie z kombatantami  i historykiem dr Anną Marią Adamus z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

Godzina 17.00-Godzina „W” oddanie hołdu poległym w Powstaniu Warszawskim.

Godzina 17.15 – Inscenizacja historyczna „Atak i zdobycie budynku Dyrekcji PKP.” Diorama Powstańcza.

Na teren dyrekcji PKP wjeżdża samochód z oficerem niemieckim. Widać niewielkie zamieszanie, żołnierze biegają, wydają głośne komendy. Kilku ustawia karabin maszynowy przy wjeździe na teren dyrekcji PKP, umacniają stanowiska workami z piaskiem itd. Oficer wydaje rozkazy, podoficerowie sprawdzają stanowiska ogniowe, żołnierze uzupełniają amunicję i przygotowują wyposażenie.

Oficer wyjeżdża z terenu PKP, skręca w prawo. W tym momencie z prawej strony atakuje oddział powstańczy, samochód zostaje obrzucony granatami i unieruchomiony, kierowca ginie, drugi żołnierz ostrzeliwuje się z samochodu, oficer ucieka, ale po przebiegnięciu kilku metrów pada trafiony (krzyczy: hilfe, Banditen!!!) =- jest ciężko ranny, z trudem usiłuje doczołgać się do stanowisk niemieckich. Tymczasem trwa zaciekła strzelanina. Powstańcy próbują podejść pod gmach wykorzystując osłonę samochodu, jednak ogień ze stanowisk niemieckich jest zbyt silny. W pewnej chwili dowodzący akcją zarządza odwrót. Straty powstańców: 1 zabity, dwóch rannych. Powstańcy wycofują się wykorzystując zasłonę dymną.

Drugi atak jest już lepiej przygotowany: powstańcy wtaczają drewniane szpule, chroniąc się za nimi. Drugi oddział atakuje też od strony Dworca Wileńskiego. Po wymianie ognia jeden z powstańców celnym rzutem granatu unieszkodliwia obsługę karabinu maszynowego. Po stronie niemieckiej widać oznaki paniki. Następuje śmiały, wzmożony atak z dwóch stron na stanowiska niemieckie. Powstańcy rzucają granaty i świece dymne i wdzierają się na teren PKP. Niemcy wycofują się do budynku, ale praktycznie wszyscy giną. Jeden z powstańców zrywa flagę ze swastyką i wiesza polską. Powstańcy wiwatują. Zabierają broń i amunicję, ktoś bierze km i zbierają się na dziedzińcu dyrekcji. Dowódca wygłasza krótkie przemówienie do oddziału. Oddział wymaszerowuje przed budynek PKP. Koniec.

Gadzina 17.30 – Spotkanie z kombatantami  i historykiem dr Anną Marią Adamus z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.