Żywa lekcja historii „Pierwszy dzień Powstania Warszawskiego na Pradze”
1 sierpnia 2018 roku
Warszawa Plac Wileński
Patronat nad obchodami objął
Instytut Pamięci Narodowej
Oddział w Warszawie
Patronat honorowy
Poseł do Parlamentu Europejskiego
Marek Jurek
Prawica Rzeczypospolitej
Patronat medialny
Tygodnik „Idziemy”
„Nasz Dziennik”
Salve TV
Radio Warszawa
Organizatorzy
Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury
Grupa Historyczna „Niepodległość”
„Myśl Praska”
Partner
Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy
Towarzystwo Przyjaciół Pragi Oddział Towarzystwa Przyjaciół Warszawy
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI
Godzina 16.00 – Koncert zespołu „Nowogródzkie Orły” pod dyrekcją artystyczną Doroty Czajkowskiej. Diorama z okupowanej Warszawy.
Godzina 16.40 – Spotkanie z kombatantami i historykiem dr Anną Marią Adamus z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.
Godzina 17.00-Godzina „W” oddanie hołdu poległym w Powstaniu Warszawskim.
Godzina 17.15 – Inscenizacja historyczna „Atak i zdobycie budynku Dyrekcji PKP.” Diorama Powstańcza.
Na teren dyrekcji PKP wjeżdża samochód z oficerem niemieckim. Widać niewielkie zamieszanie, żołnierze biegają, wydają głośne komendy. Kilku ustawia karabin maszynowy przy wjeździe na teren dyrekcji PKP, umacniają stanowiska workami z piaskiem itd. Oficer wydaje rozkazy, podoficerowie sprawdzają stanowiska ogniowe, żołnierze uzupełniają amunicję i przygotowują wyposażenie.
Oficer wyjeżdża z terenu PKP, skręca w prawo. W tym momencie z prawej strony atakuje oddział powstańczy, samochód zostaje obrzucony granatami i unieruchomiony, kierowca ginie, drugi żołnierz ostrzeliwuje się z samochodu, oficer ucieka, ale po przebiegnięciu kilku metrów pada trafiony (krzyczy: hilfe, Banditen!!!) =- jest ciężko ranny, z trudem usiłuje doczołgać się do stanowisk niemieckich. Tymczasem trwa zaciekła strzelanina. Powstańcy próbują podejść pod gmach wykorzystując osłonę samochodu, jednak ogień ze stanowisk niemieckich jest zbyt silny. W pewnej chwili dowodzący akcją zarządza odwrót. Straty powstańców: 1 zabity, dwóch rannych. Powstańcy wycofują się wykorzystując zasłonę dymną.
Drugi atak jest już lepiej przygotowany: powstańcy wtaczają drewniane szpule, chroniąc się za nimi. Drugi oddział atakuje też od strony Dworca Wileńskiego. Po wymianie ognia jeden z powstańców celnym rzutem granatu unieszkodliwia obsługę karabinu maszynowego. Po stronie niemieckiej widać oznaki paniki. Następuje śmiały, wzmożony atak z dwóch stron na stanowiska niemieckie. Powstańcy rzucają granaty i świece dymne i wdzierają się na teren PKP. Niemcy wycofują się do budynku, ale praktycznie wszyscy giną. Jeden z powstańców zrywa flagę ze swastyką i wiesza polską. Powstańcy wiwatują. Zabierają broń i amunicję, ktoś bierze km i zbierają się na dziedzińcu dyrekcji. Dowódca wygłasza krótkie przemówienie do oddziału. Oddział wymaszerowuje przed budynek PKP. Koniec.
Gadzina 17.30 – Spotkanie z kombatantami i historykiem dr Anną Marią Adamus z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.
Napisz Komentarz